GSMP 2024 Kluza Racing Team w Kielcach w nowym składzie

Rozpoczyna się 15 rok aktywności Kluza Racing Team w cyklu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Zespół z Wieliczki, który w sezonie 2023 sięgnął łącznie po 12 wygranych rund i podwójne mistrzostwo Polski – włącza się do sportowej rywalizacji także w 2024 roku. Będzie to jednak szczególne otwarcie i to nie tylko ze względu na miejsce, w których zaplanowano dwie pierwsze rundy. Jeszcze przed publikacją oficjalnej listy do Wyścig Górski Tor Kielce, Waldemar Kluza potwierdził, że nie ma w planach bronić tytułu w klasyfikacji generalnej. Przede wszystkim skupia się na kartingu i rozwoju kariery Alana, ale zaznaczył, że może pojawi się w stawce jednego z wyścigów.

Na liście zgłoszeń znalazło się jednak dwóch reprezentantów Kluza Racing Team – Grzegorz Kluza w Renault Clio II Sport, który broni tytułu w Klasie 5B i jego córka. Natalia Kluza, już jako zawodniczka z licencją wyścigową, w ten weekend zadebiutuje oficjalnie w cyklu GSMP. Wybór padł na Renault Clio Sport trzeciej generacji – w którym Grzegorz Kluza startował w kilku wyścigach oraz w wielickim Memoriale (w 2021 i 2022 roku). Za przygotowanie i obsługę samochodów odpowiedzialne będzie Quattro Servis. Co ciekawe, oboje powalczą w najmocniej obsadzonej Grupie 5, gdzie zgłosiło się w sumie aż 19 zawodników oraz razem w klasie 5B. Kluza Racing Team rośnie w siłę, a rodzinna tradycja ma godnych następców.

Najbliższy start dla obojga reprezentantów będzie wyścigowym debiutem, na torze w Miedzianej Górze - na który aż po 17 latach przerwy wraca impreza o randze Mistrzostw Polski. Wytyczona trasa to prawie 2800 metrów - z linią startu na płycie „małej pętli” i szybkim finiszem w leśnej części toru. Wszystko to z doskonałą widocznością i specjalnymi strefami kibica. Zawodnicy i zespoły wyjątkowo ruszą do rywalizacji w piątek oraz w sobotę, ale już według bardziej standardowego harmonogramu. Każda runda będzie się składać z dwóch podjazdów treningowych oraz dwóch podjazdów wyścigowych, których łączny czas przejazdu wyłoni pierwszych zwycięzców GSMP 2024.

Grzegorz Kluza: Tor Kielce odwiedzaliśmy wielokrotnie, w ramach testów, albo żeby wystartować w zawodach amatorskich, ale to będzie zupełnie nowa przygoda. Polskie wyścigi górskie, obok rund rozgrywanych nad morzem, teraz doczekały się jeszcze jednej ciekawej lokalizacji – na legendarnym torze w Miedzianej Górze. Nie miałem okazji w takich okolicznościach rozpoczynać sezon, ale kiedyś u naszych sąsiadów wyścigi górskie zawitały na Slovakiaring, więc czemu nie spróbować w Polsce.

Dla mnie to szczególny weekend przede wszystkim z jednego powodu. To pierwszy mój wyścig górski, w którym będę dzielił emocje pomiędzy swoją jazdę i trzymanie kciuków za debiut Natalii. Jako ojciec jestem niesamowicie dumny z jej debiutu i wyzwania, jakie podjęła, ale jako zawodnik, coś czuje, że niedługo będę się musiał mocno bronić przed atakami rywalki z Renault Clio III. Dobrze pamiętam, wszystko to, co towarzyszyło mi w moim debiucie, więc chętnie pomogę – o ile Natalia będzie chciała słuchać rad ojca ;) Cieszę się, że ruszamy z nowym sezonem i liczę na kolejną ciekawą walkę, już od pierwszego metra trasy w Kielcach.

Natalia Kluza: Do tej pory na wyścigach górskich mocno trzymałam kciuki za zespół, a w ten weekend będę mocno trzymać kierownicę Clio na zakrętach toru w Kielcach. To będzie dużo wrażeń, jak na dwa dni, ale cieszę się, że nadszedł ten moment. To będzie jedna wielka nauka i sama nie wiem, czego mogę się do końca spodziewać, ale pomaga mi fakt, że będę mogła liczyć na tatę i doświadczenie zespołu. To będzie wyścig nowy dla wszystkich, więc to trochę pomaga w świadomości bycia debiutantem. Ciężka praca przede mną, żeby się w tym wszystkim odnaleźć, ale jedziemy zbierać doświadczenia. Cel to poprawiać swoje tempo na każdym podjeździe. Razem z tatą, jako jego pilot, w 2018 roku stawiałam pierwszy krok w sporcie samochodowym i to kolejne wyzwanie też podejmujemy razem – jako Kluza Racing Team. Trzymajcie kciuki i mocno liczę na Wasze wsparcie.

W GSMP 2024, zespół wspierają: PV Energia Polska, EVAN Nowe Technologie, AutoCzesciValdi.pl, Stalco, ROWE Motor Oil, Jania Construction, GT-Bergmann, Quattro Servis i Buchti.pl Promotion.