Wyścig Prządki: Ostatnie odliczanie przed startem

Odbiór Administracyjny i techniczne Badanie Kontrolne, rozpoczęły 21. Wyścig Górski Prządki. Ostatecznie na liście startowej do sobotnich podjazdów treningowych i wyścigowych znalazło się 71 kierowców, którzy będą walczyć o punkty w 5 klasyfikacjach, w tym najważniejszej: FIA IHC (Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich).

OA i BK odbyły się na terenie MOSiR w Krośnie; to piękne podkarpackie miasto tradycyjnie gości kierowców z Europy; w tym roku reprezentowanych jest 8 państw.

Gościem specjalnym pierwszego dnia wyścigu będzie Sobiesław Zasada, trzykrotny rajdowy Mistrz Europy, najstarszy zawodnik, który startował w rundzie WRC (Rajd Safari 2021). Mistrz zainicjował, w ramach działania założonej przez siebie Fundacji Ewy i Sobiesława Zasady „Szerokiej drogi”, kampanię „Bezpieczni w motorsporcie”, dedykowaną szczególnie kibicom. W sobotę Sobiesław Zasada przejedzie i otworzy trasę wyścigu!

Podczas przedwyścigowej konferencji prasowej, w której uczestniczyli organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno, samorządowcy oraz zawodnicy, goście podzielili się swoimi odczuciami przed wyścigowym weekendem.

Sebastien Petit (FRA), zwycięzca FIA IHC w Kat 2 (samochody wyścigowe z nadwoziem otwartym) w 2023, w Korczynie gościł po raz kolejny. Wysoko ocenił wydłużoną do 4540 metrów trasę:

Dłuższa trasa wprawdzie wymaga nowej, w porównaniu z zeszłym rokiem, konfiguracji setupu silnika i skrzyni biegów, ale, o ile pogoda pozwoli, stwarza możliwości naprawdę szybkiej, bezpiecznej jazdy. Oczywiście musimy się nauczyć tej nowej części trasy. Moje tegoroczne plany nie są jeszcze skonkretyzowane: po sprzedaży samochodu, którym startowałem w zeszłym sezonie, czekam na nowe auto. Ma się pojawić na przełomie lipca i sierpnia, i końcówka sezonu w FIA EHC (Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich) będzie dla mnie miała charakter testów.

Szymon Piękoś (POL), zawodnik Automobilklubu Małopolskiego Krosno:

Nie mogło nas zabraknąć tutaj, to nasz domowy wyścig. Trasa jest wspaniała, mam nadzieję, że dopisze pogoda i pojedziemy „po suchym”. Chciałbym sprawdzić samochód, który w końcu jest doinwestowany, dysponuje dużą mocą - chciałbym porównać swoje czasy z wynikami z lat poprzednich.

Wiceprezydent Krosna, p. Bronisław Baran:

Nasi mieszkańcy przyzwyczajeni są już do wyścigu i związanych z nim utrudnień. Nie słyszałem jakiegokolwiek głosu sprzeciwu, na pewno to zasługa wysokiego poziomu organizacyjnego, docenianego także przez sportowe władze międzynarodowe. To także dbanie o bezpieczeństwo kibiców, których z roku na rok jest coraz więcej.

Wójt Gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek z wyścigami górskimi zetknął się już wiele lat temu, będąc zaangażowanym w organizację Bieszczadzkich Wyścigów Górskich. Debiutuje jednak w roli gospodarza terenu, na którym wyścig się odbywa:

Musze podziękować ponad 200 społecznikom, dzięki którym wyścig się odbywa. Wyścig Górski Prządki to niesamowite wydarzenie. Co roku poziom sportowy wyścigu w Korczynie i Czarnorzekach (gdzie zlokalizowana jest meta) jest coraz wyższy, a poziom organizacyjny jest naprawdę europejski.

Przygotowania do wyścigu podsumował także Wojciech Tomkiewicz, Prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno:

Cieszymy się, że liczni kibice już zjechali do Krosna i na teren ziemi korczyńskiej. Po raz trzeci władze FIA nas doceniły, powierzając organizację tej rangi międzynarodowych zawodów; musimy pamiętać, że z roku na rok poprzeczka dla organizatorów jest zawieszana coraz wyżej. Chciałbym przy okazji podziękować koleżankom i kolegom sędziom z innych automobilklubów, którzy wspierają nas w organizacji zawodów. Ta dyscyplina sportu wymaga pracy absolutnych profesjonalistów, żaden klub nie dysponuje wystarczającą ilością tak wysoko kwalifikowanych sędziów. Wspieramy się więc wzajemnie podczas wszystkich organizowanych w Polsce wyścigów górskich.

  1. Wyścig Górski Prządki został objęty Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Więcej szczegółów znaleźć można na oficjalnej stronie zawodów www.wyscigprzadki.pl , wyniki na żywo będzie można śledzić na stronie www.wyniki-online.pl