Miko Marczyk Królem Karowej, Michał Ratajczyk drugi na Karowej .

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wygrali Kryterium Karowa, zamykające 61. Rajd Barbórka. Załoga prowadząca Skodę Fabia RS Rally2 pokonała Michała Ratajczyka i Jędrzeja Szcześniaka (Skoda Fabia Rally2) oraz braci Jarosława i Marcina Szejów (Skoda Fabia).

Kiedy do zakończenia rywalizacji pozostało już tylko dziesięciu zawodników, wydawało się, że w tym roku pierwszoplanową rolę odegra na Karowej… pogoda. Zaczął padać dosyć intensywny śnieg i w efekcie na pozycji lidera przez długi czas utrzymywali się Jakub Matulka i Daniel Dymurski w Fordzie Fiesta Rally3 Evo. Daniel Dymurski wie dokładnie, jak smakuje podium na Karowej, bo przez wiele lat pilotował Tomasza Kuchara, który przed dekadą wygrywał Kryterium Asów seryjnie.

Ofiarą sypiącego śniegu stał się między innymi ubiegłoroczny triumfator Karowej, Łukasz Byśkiniewicz, który ostatecznie zajął piąte miejsce. Kiedy wydawało się, że Jakub Matulka ma realne szanse na podium, a może nawet wygraną na Karowej, opady znacznie się zmniejszyły i ostatnia czwórka listy startowej ruszyła do walki już w zdecydowanie lepszych warunkach.

Błąd popełnił Kacper Wróblewski i po dołożeniu przez sędziów pięciu sekund kary wypadł z rywalizacji o wygraną. Takich problemów nie mieli Jarosław Szeja, Michał Ratajczyk i Miko Marczyk, którzy spychali Jakuba Matulkę na kolejne pozycje i ostatecznie to ta trójka zajęła całe podium Kryterium Asów.

Dla Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka była to pierwsza wygrana w Kryterium Karowa. Wcześniej załoga Skody Fabii RS Rally2 wygrała też klasyfikację generalną 61. Rajdu Barbórka.

Czołówka Kryterium Asów:

  1. Miko Marczyk / Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia RS Rally2 2:10,75
  2. Michał Ratajczyk / Jędrzej Szcześniak Skoda Fabia Rally2 +01,27
  3. Jarosław Szeja / Marcin Szeja Skoda Fabia Rally2 +1,92
  4. Jakub Matulka / Daniel Dymurski Ford Fiesta Rally3 Evo +2,97
  5. Łukasz Byśkiniewicz / Daniel Siatkowski VW Polo GTi RS +3,07

Na 25. miejscu podczas kryterium asów sklasyfikowany został zwycięzca klasy H1 Bartłomiej Madziara z Łukaszem Zapartem (Subaru Impreza 555) ex aequo z Marcinem Kozłowskim z Jakubem Zalega (Ford Sierra RS Cosworth)

Ex aequo

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Skodzie Fabia RS Rally2 wygrali 61. Rajd Barbórka. Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji zajęli Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 EVO), tracąc do zwycięzców nieco ponad 2 sekundy. Trzecią pozycję rzutem na taśmę zdobyli Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski (Skoda Fabia Rally2 EVO).

Miko Marczyk prowadził w klasyfikacji rajdu od pierwszych porannych odcinków na terenie Autodromu Słomczyn, aż do ostatniej próby na Bemowie. Ostatni odcinek zwycięzcy rajdu pojechali spokojnie, ale w tempie wystarczającym na utrzymanie pierwszej pozycji.

Miejsce na podium stracili w ostatniej chwili Michał Ratajczyk i Jędrzej Szczęśniak. Załoga, która od początku rajdu zajmowała trzecią pozycję, na Autodromie Bemowo musiała ostatecznie uznać wyższość Wojciecha Chuchały i Sebastiana Rozwadowskiego. Były mistrz Polski wskoczył na podium, pokonując Ratajczyka zaledwie o… 13 setnych sekundy! Po drugim miejscu w ubiegłym sezonie, to kolejne podium dla Chuchały, który na rajdowe trasy wraca okazjonalnie.

 

 

61. Rajd Barbórka. Klasyfikacja

1. Marczyk / Gospodarczyk Skoda Fabia RS Rally 2
2. Wróblewski / Wróbel Skoda Fabia Rally2 EVO +2,33
3. Chuchała / Rozwadowski Skoda Fabia Rally2 EVO +9,96
4. Ratajczyk / Szcześniak Skoda Fabia Rally2 +10,09
5. Szeja / Szeja Skoda Fabia +13,75

27. Bartłomiej Madziara/ Łukasz Zapart Subaru Impreza 555 2:45,32

28. Piotr Ozga/ Paweł Wójtowicz Mitsubishi Lancer EVO X 2:55;77

46. Marcin Kozłowski/ Jakub Zalega Ford Sierra RS Cosworth 4:14,46

50. Piotr Staniszewski/ Bartłomiej Czwartosz Citroen DS3 MAX 4:32,99

82 Piotr Ilnicki / Kamila Klaczańska Peugeot 208 R2 7:10,34

87 Anna Rał-Gańczarek/ Maksymilian Staniszewski Toyota Yaris GR 11:45,79