Waldemar Kluza Mistrzem Polski!

Jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO AMS Waldemar Kluza, zwyciężył w Klasyfikacji Generalnej 11 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski podczas pierwszej edycji Wyścigu Górskiego Szczawne. Tym samym zapewnił sobie, po 5 latach kolejny tytuł Mistrza Polski w Wyścigach Górskich w Kategorii 1 (samochody wyścigowe z nadwoziem zamkniętym). Kluza wygrał wszystkie podjazdy treningowe i wyścigowe, w których uczestniczył. Średnia prędkość zwycięzcy to 128 km/h. Do kierowcy z Wieliczki należy także pierwszy rekord liczącej 2520 m trasy – 1:10,541.

Na drugim stopniu podium sobotniej rundy GSMP w Kat. 1 stanie podczas uroczystego wręczania nagród Gabriel Kubit. Kierowca Lotusa Exige zaciężył także w klasyfikacji aut napędzanych na tylną oś. Na miejscu trzecim zameldował się Grzegorz Rożalski (Mitsubishi Lancer), który po dwóch podjazdach wyścigowych stracił do Kluzy 2,5 sekundy.

W rozgrywanych przy pięknej, słonecznej pogodzie zawodach do porannych podjazdów wyścigowych wystartowało 61 kierowców, ostatecznie sklasyfikowano 57. Pozostali nie ukończyli zawodów z przyczyn technicznych.

W Kategorii Narodowej (samochody bez homologacji międzynarodowej) najszybciej pojechał Marcin Przybyszewski (Honda Integra), wyprzedzając Janusza Janię (Honda Integra) i reprezentującego barwy gospodarzy – Automobilklubu Krośnieńskiego Rafała Smykę (Renault Clio).

W GSMP Hist. rzadko pojawiający się na polskich trasach Marian czapka (Porsche 928) stoczył pasjonującą walkę z Wojciechem Myszkierem (VW Golf), wygrywając ostatecznie o 1,315 sekundy. Na miejscu trzecim sklasyfikowano Jakuba Zalegę

( VW Golf).

Wśród pięciu uczestników 11 Rundy Maluch Trophy trasę Szczawne – Kulaszne najszybciej pokonał Oskar Klimek.

Tegoroczny sezon GSMP zakończy się w niedzielę 12-tą Rundą cyklu. Kierowców i kibiców czekają dwa podjazdy treningowe i dwa wyścigowe.

Wyścig Górski Szczawne to druga w tym impreza rangi mistrzostw Polski rozgrywana na Podkarpaciu; sezon rozpoczął rozgrywany koło Krosna jubileuszowy, 20. Orlen Wyścig Górski Prządki. Ilość zawodów motorsportowych jest w tym regionie imponująca: od żużla po rajdy samochodowe, rajdy terenowe czy wyścigi górskie.

Dominik Noworól, Prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie: Bez automobilklubów zrzeszonych w naszym okręgu PZM, nie byłoby wyścigów górskich w Polsce. Wyścig Prządki, Wyścig na Magurę Małastowską i Wyścig Górski Szczawne to zawody udaje się realizować dzięki współpracy wszystkich klubów, nie tylko bezpośrednich organizatorów. Mam nadzieję, że do kalendarza GSMP wróci także Bieszczadzki Wyścig Górski, impreza z wielkimi tradycjami. Warto podkreślić wysoki poziom tych wszystkich zawodów.