Wyścig Górski Prządki: niedziela rekordów

przez Jakub Zalega
Odsłony: 355

Niedzielne rozdanie 21. Wyścigu Górskiego Prządki to podjazdy wyścigowe 2 Rundy FIA IHC – Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich i FIA CEZ – Mistrzostw FIA Strefy Centralnej Europy i FIA CEZ Hist.

Obok tych międzynarodowych cykli zawodnicy gromadzili punkty w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (4 Runda) i Mistrzostwach Słowacji. Na liście startowej znalazło się 71 kierowców z Austrii, Czech, Finlandii, Francji, Polski, Serbii i Włoch. Przed zawodnikami stało trudne zadanie pobicia sobotniego rekordu trasy, ustanowionego przez Karola Krupę – 1:50,715. To pierwszy rekord trasy, która po kilku latach powróciła do pierwotnej długości 4540 metrów.

Dzień rozpoczął się od dwóch podjazdów treningowych. Już podczas pierwszego podjazdu treningowego nastąpiła długa przerwa techniczna, kiedy kilka metrów za startem wybuchł system olejowy Mitsubishi Lancera Roberta Sługockiego. Strażacy i służby porządkowe musiały zutylizować rozlany na kilkuset metrach olej. Także podczas drugiego treningu na trasie pojawiła się czerwona flaga, po niegroźnej kolizji Fabiana Czuba (Honda Integra).

Podczas drugiego treningu swoje możliwości pokazał Sebastien Petit, ustanawiając z czasem 01:51,547 nowy rekord trasy. Za plecami ubiegłorocznego tryumfatora FIA IHC toczyła się wyrównana walka pomiędzy Grzegorzem Rożalskim (POL, Mitsubishi Lancer AMS) i Karolem Krupą (POL, Skoda Fabia). Podczas pierwszego treningu szybszy był Rożalski, w drugim Krupa pojechał szybciej od swojego rywala o zaledwie 0,550 sekundy! Zapowiadały się więc spore emocje podczas popołudniowych podjazdów wyścigowych.

Pierwszy niedzielny podjazd wyścigowy przyniósł nieprawdopodobne emocje sportowe. Rożalski jako pierwszy zawodnik zszedł poniżej 1:50 minuty, bijąc czasem 1:48,987 rekord trasy Petita. Cieszył się tym rekordem kilka minut - na trasie pojawił się Petit, który pojechał o niecałe trzy sekundy szybciej, ze średnią prędkością 154 km/h! Kolejny rekord Francuza to 1:46,079. Trzeci był Krupa, Dan Michl (CZE, Lotus Elise), ubiegłoroczny zwycięzca FIA IHC w Kat 1 aut z nadwoziem zamkniętym, zaliczył czwarty czas. Pierwszą piątkę podjazdu zamknął Gabriel Kubit (POL), debiutujący w Korczynie bolidem ADR 3 KMS.

W drugim podjeździe wyścigowym awarię zaliczył dojeżdżający dotychczas w czołówce Szymon Piękoś (POL, Mitsubishi Lancer). Uwaga kibiców skoncentrowana była na rywalizacji Rożalskiego i Krupy. Kierowca Lancera w drugim podjeździe był szybszy od Karola o niecałą sekundę i zapewnił sobie drugie miejsce w wyścigu. Klasę pokazał Petit, zwyciężając także w tym podjeździe.

 Ostatecznie łączna klasyfikacja niedzieli wyglądała następująco:

  1. Sebastien Petit (FRA) 03:32,625
  2. Grzegorz Rożalski (POL) 3:38,820
  3. Karol Krupa (POL) 3:41,931
  4. Dan Michl (CZE) 3:50,754
  5. Gabriel Kubit (POL) 3:59,168

Rezultaty poszczególnych klasyfikacji 21. Wyścigu Górskiego Prządki niedziela 26.05

2 Runda FIA IHC

Kat 1. 1. Grzegorz Rożalski (POL), 2. Karol Krupa (POL), 3. Dan Michl (CZE)

Kat 2. 1. Sebastien Petit  (FRA), 2. Gabriel Kubit (POL)

3 Runda FIA CEZ

Kat. 1 1. Grzegorz Rożalski (POL) 2. Karol Krupa (POL) 3. Roman Baran (SVK)

Kat 2 1. Gabriel Kubit (POL) 2. Uroš Brkič ( SRB)

1 Runda FIA CEZ Hist

  1. Reinhold Prantl (AUT, Porsche Carrera RS)
  2. Marian Czapka (POL, Porsche 928), 3. Michał Jaglarz (Honda Civic)

4 Runda GSMP

Kat. 1 1. Grzegorz Rożalski 2. Karol Krupa 3. Roman Baran

Kat. 2 1. Sebastien Petit 2. Gabriel Kubit

Kat. Narodowa: 1. Arkadiusz Borczyk 2. Janusz Jania 3. Mateusz Adamski

4 Runda GSMP Hist 1. Wojciech Myszkier VW GOLF 2. Marian Czapka Porsche 928 3. Michał Jaglarz Honda Civic

4 Runda MMSR PAV (Mistrzostwa Słowacji)

Kat 1. 1. Grzegorz Rożalski 2. Karol Krupa 3. Roman Baran

Kat 2. 1. Gabriel Kubit

 

  1. Wyścig Górski Prządki został objęty Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Więcej szczegółów znaleźć można na oficjalnej stronie zawodów www.wyscigprzadki.pl